x تبلیغات
هلث 98

دلایل احساس درد در ناحیه کفل

 تاندینوپاتی سرینی (Gluteal Tendinopathy) که به نام بورسیت تروکانتریک نیز شناخته می شود، یکی از دلایل احساس درد در ناحیه کفل محسوب می شود. تاندینوپاتی سرینی به واسطه التهاب در تاندون های این بخش که می تواند به واسطه عوامل مختلفی رخ دهد، شکل می گیرد.

 

تاندینوپاتی سرینی معمولا به واسطه میکروتروماهای تکراری رخ می دهد. به همین دلیل، بسیاری از ورزشکاران، مانند دوندگان دو ماراتن، به طور معمول از این شرایط رنج می برند.

ساییدگی مداوم در ناحیه کفل موجب احساس ناراحتی و ملتهب شدن کیسه های سروز (بورس) می شود. با این وجود، لزوما نباید یک ورزشکار باشید تا به تاندینوپاتی سرینی مبتلا شوید و عوامل دیگری نیز موجب این شرایط می شوند.

چه افرادی می توانند به تاندینوپاتی سرینی مبتلا شوند؟

ورزشکار بودن، حضور در دوهای ماراتن یا فوتبال بازی کردن می توانند شما را مستعد ابتلا به بورسیت تروکانتریک سازند. با این وجود، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند احتمال ابتلا به این شرایط را افرایش دهند.

چاقی. فشار وارده بر ناحیه به واسطه وزن اضافه می تواند موجب بروز تاندینوپاتی سرینی شود.

فیبرومیالژیا. سفتی عضلات ناشی از این بیماری می تواند موجب بروز ساییدگی در ناحیه شده و به تاندینوپاتی سرینی منجر شود.

آرتریت کفل. بی تردید، این مشکل که موجب التهاب در مفاصل ناحیه کفل و باسن می شود می تواند موجب بروز تاندینوپاتی سرینی شود.

گونارتروز. انحطاط غضروف می تواند موجب ظهور این نوع تاندینوپاتی شود.

اگر با هر یک از این عوامل مواجه هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که از تاندینوپاتی سرینی رنج ببرید، اگرچه ابتلا به این موارد همواره به معنای ابتلا به تاندینوپاتی سرینی نیست.

با این وجود، شما باید به علائمی که نسبت به ظهور تاندینوپاتی سرینی هشدار می دهند، توجه داشته باشید.

علائم تاندینوپاتی سرینی

در صورت ابتلا به تاندینوپاتی سرینی یک سری از علائم را تجربه خواهید کرد که شاید به اشتباه آنها را ناشی از مشکلات سلامت دیگر بدانید.

اگرچه ناراحتی ممکن است در ابتدا چندان جدی به نظر نرسد، اما مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط همواره توصیه می شود. بر همین اساس، شما می تواند از تشدید ناراحتی با گذشت زمان پیشگیری کنید. افزون بر این، آغاز زودهنگام درمان می تواند از وخیم‌تر شدن شرایط پیشگیری کند. از جمله علائم رایج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– صدای تیک تیک و درد در ناحیه

– سفتی مفصل در ناحیه

– دشواری در راه رفتن بدون احساس ناراحتی

– دردی که به قسمت جلوی ران گسترش می یابد

– دردی که به قسمت داخلی ران گسترش می یابد

– دردی در نزدیکی برجستگی استخوان نشیمنگاه که به باسن گسترش می یابد

همان گونه که مشخص است، احساس درد در ناحیه نشانه اصلی محسوب می شود و گاهی اوقات با یک صدای تیک تیک همراه است.

سرایت درد به قسمت جلو، پشت یا داخل ران و گاهی اوقات حتی زانو، به فعالیت ها و حرکت هایی که موجب سایش و التهاب بورس می شوند، بستگی خواهد داشت.

به عنوان مثال، بیمارانی که اغلب درد کشاله ران را تجربه می کنند که به قسمت جلو ران سرایت می کند، در زمان کشیدن شدن کفل آن را تجربه می کنند. همچنین، افرادی که زمان زیادی را در حالت نشسته سپری می کنند، اغلب احساس درد در نزدیکی برجستگی استخوان نشیمنگاه را تجربه می کنند.

روش های درمان

زمانی که پزشک از طریق پرتو اکس، سونوگرافی، گاماگرافی، توموگرافی یا ام‌آر‌آی، تاندینوپاتی سرینی را در یک بیمار تشخیص می دهد، اگر وزن دلیل بورسیت باشد، ممکن است کاهش وزن را توصیه کند. با این وجود، پزشک ممکن است داروهای مسکن را برای کاهش درد و التهاب نیز تجویز کند.

همچنین، پزشک انجام تمرینات ورزشی خاص که باسن و کفل را تقویت می کنند، توصیه خواهد کرد. نخوابیدن روی سمتی از بدن که به تاندینوپاتی مبتلا است یکی دیگر از توصیه های احتمالی پزشک خواهد بود زیرا این کار می تواند به وخیم‌تر شدن شرایط منجر شود.

در برخی موارد، پزشک ممکن است مایع را از بورس تخلیه کرده یا ترکیبی از مواد بی حسی و کورتیکواستروئیدها را برای درمان آن تزریق کند.

هنگام مواجهه با علائم تاندینوپاتی سرینی چه کاری باید انجام داد؟

اکنون که کمی بیشتر با تاندینوپاتی سرینی آشنا شدید، در صورت مواجهه با هر یک از علائم آن نباید مراجعه به پزشک را به تاخیر بیندازید.

پزشک آزمایش های مربوطه را برای بررسی شرایط و روش های پیشگیری از درد و ناراحتی انجام خواهد دارد. درمان تاندینوپاتی سرینی معمولا به راحتی صورت می گیرد.

دلایل احساس درد در ناحیه کفل

 

لیزر موهای زائد

   

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد در سال های اخیر به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد تبدیل شده است. این تکنولوژی جدید، ما را از روش هایی مانند اپیلاسیون، تیغ و ژیلت، دستگاه های اپیلیدی که خود منشا جوش، موهای زیر پوستی، شیو های مکرر در طول هفته و … رها کرده است. اما قطعا این روش جدید نیاز به کسب اطلاعات و آگاهی لازم دارد که ندانسته وقت و هزینه خود را هدر ندهیم و بتوانیم طی جلسات لیزر بهترین نتیجه را متناسب با نوع پوست و موی خود داشته باشیم.

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟

طی هر جلسه نور دستگاه لیزر رنگدانه های مو را حرارت داده و می سوزاند. همزمان با حرارت و سوزاندن موی تیره، فولیکول مو نیز تخریب می شود و از بین می رود. تمامی موهای بدن ما دارای چرخه استراحت و رشد هستند و در در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و میزان کمی در فاز رشد. به همین دلیل پروسه لیزر موهای زائد به چندین جلسه با فاصله زمانی مشخص نیاز دارد. طی هر جلسه موهای فاز رشد تخریب می شوند تا بالاخره در طول جلسات تمامی این موها از پوست خارج میشوند و از بین می روند.

انواع لیزر موهای زائد

طول موج الکساندرایت (۷۵۵ نانومتر)

طول موج دایود (۸۱۰ نانومتر)

طول موج ان دی یاگ (۱۰۶۴ نانومتر)

دستگاه لیزر الکساندرایت برای پوست های روشن گزینه مناسبی می باشد. هم چنین پوست های تیره ای که با دستگاه دایود جوابدهی مثبتی نداشته اند نیز انتخاب مناسبی می باشد.

افرادی با پوست های سبزه و گندمی می توانند برای رفع موهای زائد خود دستگاه دایود را انتخاب نمایند.

لیزر ان دی یاگ برای پوست های تیره و خیلی تیره بسیار موثر و بدون عوارض سوختگی خواهد بود. اما به طور کلی تعیین انتخاب نوع دقیق دستگاه، باید توسط پزشک مربوطه و با توجه به نوع پوست و موی فرد مشخص شود.

چه افرادی نباید لیزر انجام دهند؟

خانم های باردار

مصرف داروهای خاص

سابقه بیماری هایی مانند لوپوس

برنزه بودن

طی دوره مصرف داروهای راکوتان، آکوتان و…

سابقه تبخال مکرر

وجود تاتو، خال، کک و وک در محل لیزر

و …

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

ناحیه مدنظر را یک روز قبل از جلسه لیزر، به طور کامل با ژیلت شیو کنید

زمان انجام لیزر پوست شما باید کاملا تمیز باشد. (هیچ گونه کرم، مام، اسپری، کرم آرایشی و … نباید بر روی سطح پوست باشد)

موهای نواحی مانند صورت، نواحی با موهای پرزی شیو نشود تا قبل از انجام لیزر پزشک موها را بررسی نماید.

توصیه میشود کرم های بی حس کننده استفاده نشود (در صورت استفاده حتما قبل از انجام لیزر کاملا شسته شود)

اقدامات بعد از لیزر موهای زائد

تا ۳ ساعت استحمام انجام نشود.

از کرم های ترمیم کننده مانند زینک و آلفا و… استفاده شود.

تا ۲۴ ساعت از لایه بردار و یا مواد شوینده قوی بر روی پوست استفاده نشود.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد چند جلسه است؟

با توجه به ژنتیک ایرانی ها، پایه ی جلسات ۸ جلسه برای همه ی افراد می باشد. اما تعداد جلسات لیزر برای هر فرد بستگی به ژنتیک، نوع پوست و موی وی دارد که معمولا از روند ریزش مو ها طی جلسات مشخص می گردد.

بهترین دستگاه لیزر مو

در حال حاضر برندهای مختلفی از دستگاه های لیزر مو در ایران وجود دارد. از برندهای چینی تا کمپانی های معتبر آمریکایی و آلمانی… به گفته دکتر زهرا خانی یکی از متخصصین پوست مجموعه زیبان قبل از اقدام به انجام لیزر موهای زائد مرکزی را انتخاب نمایید که تحت نظر پزشک باشد. هم چنین در مورد نوع لیزر (الکس، دایود، ان دی یاک) و برند دستگاه مرکز مورد نظر، حتما اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 

سوالات متداول لیزر موهای زائد

 

موارد مصرف داروی دبراکس

 دبراکس یا بدروکس (Debrox) دارویی است برای نرم کردن موم و جرم گوش استفاده می شود. دبراکس باعث می شود که موم ها و جرم های داخل گوش که خشک شده را نرم می کند و راحت تر می توان از گوش خارج کرد.

ترشحات زیاد گوش باعث می شود که کانال گوش مسدود شود و شنوایی کاهش یابد. دبراکس اکسیژن را آزاد می کند و دارای پراکسید کاربامید است.پراکسید کاربامید به عنوان ماده فعال عمل می کند و برای از بین بردن موم گوش بسیار موثر است. ایجاد بیش از حد موم گوش یک مشکل شایع است که می تواند منجر به ناراحتی گوش ، خارش گوش یا افت شنوایی شود.

نحوه مصرف دبراکس

این دارو فقط برای گوش استفاده می شود و معمولا دوبار در روز یا طبق دستور پزشک استفاده می شود. از این دارو نباید بیشتر از ۴ روز استفاده کرد ، بجز اینکه پزشک تجویز دیگری را کرده باشد.از این قطره روزی ۲ بار استفاده می شود.

برای اطمینان از مقدار استفاده از این دارو و برای جلوگیری از تماس قطره با گوش از شخص دیگری بخواهید که در صورت امکان برای ریختن قطره به شما کمک کند. برای کاهش سرگیجه ، ظرف را چند دقیقه در دست خود نگه دارید تا گرم شود.برای استفاده از قطره گوش ابتدا دستان خود را بشویید و برای جلوگیری از هرگونه آلودگی سعی کنید نوک قطره را لمس نکنید و اجازه ندهید که نوک قطره چکان با گوش شما تماس پیدا کند.

قبل از مصرف دبراکس

قبل از مصرف می بایست به یک سری موارد توجه کنید. از جمله اگر شرایط پزشکی دارید می بایست قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.این کار باعث می شود که بی خطری دارو برای شما مشخص شود. همچنین اگر جراحی یا آسیب دیدگی گوش داشته اید و یا دارید و همچنین اگر تورمی اطراف گوش خود دارید، قبل از تجویز دبراکس ، این موارد را به پزشک خود بگویید تا بتواند بهترین تصمیم برای تجویز را بگیرد.

عوارض مصرف دبراکس

در بعضی موارد دبراکس باعث عوارضی همچون واکنش های آلرژیک ، سرگیجه ، کاهش شنوایی می شود.اگر این عوارض شدید باشد می بایست دارو را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر نشانه های از واکنش های آلرژیک مانند کهیر ، تنفس دشوار ، تورم در صورت ، لب و گلو داشتید استفاده از این دارو را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر سرگیجه یا مکلات جدید برای گوش خود پیدا کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین عوارض های شایع دیگری وجود دارد که شامل موارد زیر است:

بعد از استفاده از قطره در گوش ، صدای کف و یا ترک خوردگی در گوش ایجاد می شود کاهش موقت شنوایی پس از استفاده از قطره احساس خفیف پر بودن در گوش یا خارش خفیف درون گوش

البته این عوارض ممکن است رخ ندهد و یا در هر فردی متفاوت باشد. اما پزشک شما این دارو را تجویز کرده و قطعا فواید مصرف این دارو را برای شما می داند. اما اگر عوارض شدید بود و بهبود نیافت با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

موارد مصرف داروی دبراکس

 

صفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد