لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد در سال های اخیر به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد تبدیل شده است. این تکنولوژی جدید، ما را از روش هایی مانند اپیلاسیون، تیغ و ژیلت، دستگاه های اپیلیدی که خود منشا جوش، موهای زیر پوستی، شیو های مکرر در طول هفته و … رها کرده است. اما قطعا این روش جدید نیاز به کسب اطلاعات و آگاهی لازم دارد که ندانسته وقت و هزینه خود را هدر ندهیم و بتوانیم طی جلسات لیزر بهترین نتیجه را متناسب با نوع پوست و موی خود داشته باشیم.

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟

طی هر جلسه نور دستگاه لیزر رنگدانه های مو را حرارت داده و می سوزاند. همزمان با حرارت و سوزاندن موی تیره، فولیکول مو نیز تخریب می شود و از بین می رود. تمامی موهای بدن ما دارای چرخه استراحت و رشد هستند و در در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و میزان کمی در فاز رشد. به همین دلیل پروسه لیزر موهای زائد به چندین جلسه با فاصله زمانی مشخص نیاز دارد. طی هر جلسه موهای فاز رشد تخریب می شوند تا بالاخره در طول جلسات تمامی این موها از پوست خارج میشوند و از بین می روند.

انواع لیزر موهای زائد

طول موج الکساندرایت (۷۵۵ نانومتر)

طول موج دایود (۸۱۰ نانومتر)

طول موج ان دی یاگ (۱۰۶۴ نانومتر)

دستگاه لیزر الکساندرایت برای پوست های روشن گزینه مناسبی می باشد. هم چنین پوست های تیره ای که با دستگاه دایود جوابدهی مثبتی نداشته اند نیز انتخاب مناسبی می باشد.

افرادی با پوست های سبزه و گندمی می توانند برای رفع موهای زائد خود دستگاه دایود را انتخاب نمایند.

لیزر ان دی یاگ برای پوست های تیره و خیلی تیره بسیار موثر و بدون عوارض سوختگی خواهد بود. اما به طور کلی تعیین انتخاب نوع دقیق دستگاه، باید توسط پزشک مربوطه و با توجه به نوع پوست و موی فرد مشخص شود.

چه افرادی نباید لیزر انجام دهند؟

خانم های باردار

مصرف داروهای خاص

سابقه بیماری هایی مانند لوپوس

برنزه بودن

طی دوره مصرف داروهای راکوتان، آکوتان و…

سابقه تبخال مکرر

وجود تاتو، خال، کک و وک در محل لیزر

و …

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

ناحیه مدنظر را یک روز قبل از جلسه لیزر، به طور کامل با ژیلت شیو کنید

زمان انجام لیزر پوست شما باید کاملا تمیز باشد. (هیچ گونه کرم، مام، اسپری، کرم آرایشی و … نباید بر روی سطح پوست باشد)

موهای نواحی مانند صورت، نواحی با موهای پرزی شیو نشود تا قبل از انجام لیزر پزشک موها را بررسی نماید.

توصیه میشود کرم های بی حس کننده استفاده نشود (در صورت استفاده حتما قبل از انجام لیزر کاملا شسته شود)

اقدامات بعد از لیزر موهای زائد

تا ۳ ساعت استحمام انجام نشود.

از کرم های ترمیم کننده مانند زینک و آلفا و… استفاده شود.

تا ۲۴ ساعت از لایه بردار و یا مواد شوینده قوی بر روی پوست استفاده نشود.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد چند جلسه است؟

با توجه به ژنتیک ایرانی ها، پایه ی جلسات ۸ جلسه برای همه ی افراد می باشد. اما تعداد جلسات لیزر برای هر فرد بستگی به ژنتیک، نوع پوست و موی وی دارد که معمولا از روند ریزش مو ها طی جلسات مشخص می گردد.

بهترین دستگاه لیزر مو

در حال حاضر برندهای مختلفی از دستگاه های لیزر مو در ایران وجود دارد. از برندهای چینی تا کمپانی های معتبر آمریکایی و آلمانی… به گفته دکتر زهرا خانی یکی از متخصصین پوست مجموعه زیبان قبل از اقدام به انجام لیزر موهای زائد مرکزی را انتخاب نمایید که تحت نظر پزشک باشد. هم چنین در مورد نوع لیزر (الکس، دایود، ان دی یاک) و برند دستگاه مرکز مورد نظر، حتما اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 

سوالات متداول لیزر موهای زائد